Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

Integracja środowiska drogą do poprawy autorytetu zawodu Instruktora Nauki Jazdy – refleksje na 20-lecie PFSSK

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

Świat, w którym żyjemy  staje się globalną wioską, ale paradoksalnie  ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie i co raz trudniej im się porozumieć. Niestety ten paradoks dotyczy także  organizacji  skupiających  przedstawicieli środowiska szkoleniowego w Polsce, które zamiast jednoczyć się we wspólnych działaniach, często rozgrywają solowe partie.

Apelując o zintegrowanie naszych wysiłków, w najmniejszym stopniu nie odbieramy im prawa do autonomicznych strategii. Każda z tych organizacji ma swoją specyfikę, koloryt i taktykę, ale brak współdziałania między nimi osłabia pozycję polskiego środowiska szkoleniowego, a przecież przed nami jeszcze wiele nowych i trudnych wyzwań.

Próbą takiej integracji było powołanie do życia, Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców, która zrzeszając regionalne organizacje szkolenia kierowców, stwarzała możliwość mówienia w najistotniejszych sprawach jednym, a przez to skutecznym głosem. Oceniając minione 20 lat działania PFSSK trzeba stwierdzić, że ma ona swoje sukcesy w reprezentowaniu środowiska i jego integracji, ale ma również niepowodzenia.

Dzisiaj środowisku potrzebna jest sprawna i merytoryczna, ponad podziałami, współpraca całego środowiska. Współpraca organizacji, ale również tych przedstawicieli zawodu, którzy nie odnajdują się lub są zniechęceni do działania w zinstytucjonalizowanych strukturach.

Wszyscy doświadczamy zbyt małego, pokusilibyśmy się o stwierdzenie – braku poszanowania dla naszego zawodu, zarówno ze strony  władz jak i społeczeństwa. Doświadczamy również, czego potwierdzeniem są wpisy na forach internetowych, braku wzajemnego szacunku wewnątrz samego środowiska. Prawdopodobnie część z tych wpisów pochodzi od osób spoza otoczenia, ale nie zmienia to faktu o podważaniu opinii i ośmieszaniu branży. Trzeba pamiętać, że wszystkie publikacje ( w tym na forach internetowych) analizują także  doradcy decydentów i na ich podstawie wyciągają wnioski. Od zwiększenia wzajemnego poszanowania musimy zacząć. Jedyną drogą w tym kierunku wydaje się być integracja środowiska, bo choć funkcjonujemy w różnych częściach kraju, w odmiennych warunkach, przy różnej wielkości i zamożności ośrodków szkolenia, dotykają nas podobne problemy. Niestety są wśród nas osoby które stojąc z boku, krytykują podejmowane działania reprezentantów środowiska szkoleniowego za słabe, ich zdaniem, osiągnięcia ale chętnie z wypracowanych pozytywnych zmian korzystające. Potrzeba nam oddolnej inicjatywy, nowych pomysłów, świeżości spojrzenia młodych szkoleniowców i dobrej woli pokonania uprzedzeń podgrzewanych przez to, iż działamy na rynku w warunkach konkurencyjności.

Liczymy na inicjatywę i angażowanie się we współpracę młodych.

Uroczystość jubileuszu PFSSK, która odbędzie się w Jachrance16 listopada 2018, będzie okazją do podsumowania osiągnięć Federacji w ciągu minionych 20 lat, oraz podziękowań dla tych, którzy poprzez swoją działalność zawodową i społeczną dobrze przysłużyli się środowisku szkoleniowemu i całemu społeczeństwu. Patrząc na to co za nami, chcemy jednak skierować wzrok ku przyszłości i w młodych przedstawicielach naszego zawodu oraz ich punkcie widzenia na sposoby rozwiązywania problemów szkoleniowców, upatrujemy dobrej kontynuacji tego, co dla  integracji środowiska, stało się podstawą utworzenia Federacji.

Zarząd Polskiej Federacji Stowarzyszeń

Szkół Kierowców

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze