Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

Projekt EDWARD – na drogach całej Europy

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

Polska  Federacja  Stowarzyszeń  Szkół  Kierowców  wspiera  czynnie  projekt  EDWARD

Swojsko brzmiący projekt, tak naprawdę jest kampanią ogólnoeuropejską, a jej nazwa to skrót od European Day Without Road Death, czyli Europejskiego Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

 

Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero”, czyli zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy. Działania w ramach projektu EDWARD 2018 są prowadzone przez policjantów z krajów europejskich w dniu 19 września (środa), w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają sami kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób zagrażają życiu innych użytkowników dróg, m.in. przez przekraczanie limitów prędkości, niebezpieczne manewry, jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków, rozmowy przez telefon.

Jednakże nie tylko w tym miejscu należy piętnować samych kierowców. Niebezpieczne sytuacje na drogach prowokują także rowerzyści i piesi, którzy równie często ignorują zasady bezpieczeństwa na drogach i także przyczyniają się do powstawania kolizji, czy wypadków.

Stąd pomysł organizacji TISPOL (Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego), by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD. Każdy, kto chce do niej przystąpić, może na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych, złożyć deklarację „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach… Obiecuję, że:

 1. Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
 2. Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
 3. Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
 4. Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
 5. Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
 6. Będę zachowywał szczególną ostrożność, jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
 7. Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
 8. Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
 9. Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
 10. Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
 11. Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
 12. Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
 13. Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie – na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Miejmy nadzieję, że choć niektórzy wezmą sobie te zasady do serca.

 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze