Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

Spotkanie środowiskowe – próba budowania porozumienia.

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

„Któż bowiem z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie najpierw i nie obliczy kosztów, czy ma na wykończenie, aby, gdy już położy fundament, a nie może dokończyć, wszyscy, którzy by to widzieli, nie zaczęli naśmiewać się z niego, mówiąc: ten człowiek zaczął budować, a nie mógł dokończyć?”

Cytat ten pochodzący z Biblii ukazuje roztropność i daje wskazówkę dla każdego kto zamyśla rozpocząć budowę, czy to jakiegoś gmachu, czy instytucji społecznej. W sukurs temu cytatowi przychodzi doświadczenie ludzkie wyrażone w słowachDom buduje się mądrością, a umacnia się go roztropnością.”

Mądrość ta ukształtowana przez doświadczenie życiowe i wynikająca z niej roztropność  każe, nie ulegając zapałowi i towarzyszącym mu emocjom, zadawać pytania, nawet te trudne i szukać na nie odpowiedzi. Smutne jest, że w sytuacji polaryzacji poglądów charakterystycznej dla współczesnego świata, ci którzy zadają pytania są natychmiast i bezpodstawnie nazywani przez zapaleńców jakiejś idei, przeciwnikami lub wręcz wrogami, których wszelkimi sposobami należy uciszyć, najlepiej lekceważąc ich dokonania i głos.

Jednak upór w zadawaniu pytań oraz poszukiwaniu odpowiedzi w wypowiedziach tych, którzy rozważali powoływanie i funkcjonowanie samorządów zawodowych w świetle prawa i praktyki działania przy władczej roli państwa oraz w doświadczeniach przedstawicieli zawodów uznanych już ustawowo za zawody zaufania publicznego, jest opłacalny.

Założeniem było zwiększenie wiedzy i skłonienie do dyskusji na temat tak ważny dla naszego środowiska, gdyż samorząd zawodowy daje grupie zawodowej nadzwyczajne uprawnienia, ale również nakłada pewne obowiązki.

Cieszy propozycja, choć w naszym odczuciu nieco spóźniona, spotkania się przy okrągłym stole wszystkich, również tych którzy działali na rzecz środowiska od wielu lat. Tylko wspólne działanie zintegrowanej grupy zawodowej może doprowadzić do satysfakcjonujących wszystkich rozwiązań, o co apelowaliśmy w każdej publikowanej przez nas wypowiedzi.

Jak mówił Franklin D. Roosevelt – Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna.

Zarząd PFSSK

 

Comments are closed.