Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

Przegładzasz wiadomości z działu: Aktualności

Hulajnogi elektryczne od 20 maja mają wreszcie własne uregulowania prawne

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

01.05.21

Wszystkie nowe przepisy mieszczą się w zmianach do ustawy Prawo o ruchu drogowym opublikowane w Dz. U. z 2021 r. poz. 1348 i 2020. Zmianie uległo wiele nawet podstawowych definicji np. droga, uczestnik ruchu, pojazd silnikowy, ustąpienie pierwszeństwa pieszemu itd. Wprowadzono też nowe definicje: elektryczna hulajnoga, urządzenia transportu osobistego oraz urządzenia wspomagające ruch.

W myśl nowych przepisów hulajnogami będzie można jeździć po ścieżkach rowerowych z maksymalną prędkością 20 km/h, po ukończeniu 10 roku życia i wyłącznie w pojedynkę.

Użytkownicy hulajnóg będą mogli skorzystać z chodnika, jeżeli chodnik zlokalizowany jest wzdłuż jezdni, na której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością wyższą niż 30 km/h. W takiej sytuacji kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych oraz bezwzględnie ustępować im pierwszeństwa. Nie można też transportować ładunków oraz przewozić innych osób.

Uznanie hulajnóg elektrycznych za pojazdy, wyłączając je z tzw. urządzeń transportu osobistego, skutkuje bezwzględnym zakazem korzystania z nich po spożyciu alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających. Za przyłapanie przez policję lub straż miejską na tym przewinieniu, będzie groziła grzywna, ale nie będzie to groziło utratą prawa jazdy.

II edycja ogólnopolskiego programu społeczngo „Mistrzowie w drodze”

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

30.04.21

Fundacja Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Grupą Lotos realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu społecznego „Mistrzowie w drodze”. Ambasadorem akcji jest kierowca rajdowy, Wicemistrz Świata WRC2 – Kajetan Kajetanowicz. Program ma nie tylko edukować, ale i angażować młodych kierowców w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem działań zaplanowanych w ramach programu jest edukacja i promowanie bezpiecznej jazdy wsród młodych kierowców. Jednym z elementów programu „Mistrzowie w drodze” są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.

Ośrodki Szkolenia Kierowców mogą zarejestrować się na stronie https://www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze do udziału w programie i zadbać o to, by ich kursanci przedłużyli proces szkolenia w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.

W pierwszej kolejności do udziału w programie „Mistrzowie w drodze” BRD zaprasza instruktorów nauki jazdy. To oni mają zachęcać swoich kursantów do udziału w aktywnościach z BRD. Kursant po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, by zakwalifikować się na szkolenie z doskonalenia techniki jazdy, musi wypełnić test on-line, który będzie dostępny na stronie w terminie od 1 sierpnia do 5 września 2021 r.

Kierowcy, którzy kurs prawa jazdy mają już za sobą, ale od zdobycia uprawnień nie minęły jeszcze dwa lata, też mają szanse na szkolenie z doskonalenia techniki jazdy.
Mogą wystartować w konkursie w którym należy przygotować i przesłać materiał promujący bezpieczną jazdę: film/mem/scenariusz/plakat. Prace konkursowe będą przyjmowane od 20 sierpnia 2021 do 20 września 2021 r. Na zwycięzców konkursu poza udziałem w szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy czeka zestaw niezbędnych akcesoriów samochodowych i BON NA PALIWO o wartości 500 zł

Zapoznaj się z:
– pismem Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skierowanym do PFSSK
– regulaminem programu „Mistrzowie w drodze”
– zgłoszeniem dla OSK
– zgłoszeniem dla uczestników kursu na prawo jazdy

Tarcza Antykryzysowa 9.0

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

20.04.21

W piątek 16 kwietnia Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie o udzieleniu pomocy firmom szczególnie dotkniętych obostrzeniami sanitarnymi – Tarcza Antykryzysowa 9.0 ( Dz.U. 2021 poz. 713). Rozszerzając dotychczasową ilość dotowanych branż, dodano jeszcze możliwość porównania spadku obrotów o 40% w lutym i marcu br. do lutego lub września 2020 r. O dofinansowanie przez trzy miesiące do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników oraz dotacje dla mikro i małych przedsiębiorców, można ubiegać się od 26 kwietnia na stronach internetowych Powiatowych Urzędów Pracy. O zwolnienia z opłacania składek ZUS i świadczenia postojowe można składać odpowiednie wnioski przez portal PUE ZUS dopiero od 4 maja br.

Zestawienie wyników egzaminowania na prawo jazdy

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

08.04.21

Wykonane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą OSK z Koszalina zestawienie wyników pracy wszystkich ośrodków egzaminowania, daje możliwość porównania wyników egzaminowania w każdym regionie Polski w okresie nawet kilkunastu lat. Ta dobrze wykonana praca daje pełny obraz wyników egzaminowania na każdą kategorię prawa jazdy. Zestawienie tak wielu danych w formie tabel oraz nawet graficzne przedstawienie  wyników, stwarza możliwość wyciągnięcia stosownych wniosków o egzaminowaniu na prawo jazdy. Wiele dodatkowych szczegółów można znaleźć również na tej autorskiej stronie www.izbaosk.eu/index.php/zdawalnosc-egzaminu-w-word-ach

Zdawalność egzaminów praktycznych kat. B prawa jazdy / na podstawie danych pozyskanych z 49 WORD-ów w latach 2006 – 2020
Wyniki egzaminów teoretycznych kat. B Word-ów w latach 2013 – 2020

Drakońska podwyżka obsługi portalu OSK

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

01.04.21

Portal OSK – aplikacja webowa umożliwiająca gromadzenie i przetwarzanie danych, związanych z prowadzeniem Ośrodka Szkolenia Kierowców, a także przekazywanie tych danych do Starosty, podnosi ceny dla OSK korzystających z portalu.

Nowy regulamin korzystania z Portalu

Tarcza 8.0. Jest nowe rozporządzenie o pomocy dla firm, wypłaty nawet za trzy miesiące

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

04.03.21

W niedzielę 28 lutego weszły w życie przepisy tarczy 8.0 i są nowe wnioski na PUE ZUS i praca gov.pl. Do uzyskania pomocy od państwa ponownie uprawnione są wyłącznie firmy legitymujące się odpowiednim kodem PKD. Wsparcie, które nas interesuje to dla przedsiębiorców prowadzących działalność opisaną w PKD 85.53z – pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu. Nowe rozporządzenie, które kierując się dotychczasową strategią marketingową ZUS-u i innych instytucji będzie funkcjonować jako „tarcza 8.0”, ponownie przewiduje cztery formy pomocy:

 • zwolnienie ze składek ZUS
 • postojowe z ZUS
 • dotacje finansowe na pokrycie kosztów prowadzonej działalności
 • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z urzędu pracy

  Każdy z nas indywidualnie może wejść na stronę swojego Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie ponownie znajdziemy wsparcie finansowe.
  A na stronie ZUS znajdują się wszystkie informacje o zwolnieniach w opłacaniu składek ZUS
  Podstawowym warunkiem ubiegania się o pomoc finansową z przedłużonej tarczy branżowej jest prowadzenie działalności gospodarczej oznaczonej określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 30 listopada 2020 r. Dodatkowo trzeba wykazać spadek przychodów o co najmniej 40 proc. Rząd postanowił nieco uelastycznić zasady pomocy dla firm. Po pierwsze teraz spadek przychodów można wykazać na trzy sposoby – nie tylko w odniesieniu do miesiąca bezpośrednio poprzedzającego miesiąc składania wniosku lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego, ale także w odniesieniu do września 2020 r. Druga istotna zmiana? Postojowe można uzyskać bez względu na to, czy wcześniej otrzymaliśmy takie świadczenie.

  Wnioski o udzielenie pomocy w ramach tarczy antykryzysowej w formie elektronicznej można składać poprzez stronię praca.gov.pl

  Zwolnienie z opłacania składek  – informacja ZUS


  Powiatowy Urząd Pracy Bytom – Tarcza antykryzysowa COVID-19

Działania Rzecznika Praw PPOSK w 2020r.

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

03.03.21

Sprawozdanie za 2020 Rok Rzecznika Praw Przedsiębiorcy prowadzącego ośrodek szkolenia kierowców i (lub) ośrodek szkolenia. Na postawie §7 Regulaminu Działania Rzecznika PPOSK z 19 lipca 2019 r.

Pełne sprawozdanie

UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ Z TYTUŁU WYKONYWANIA
ZAWODU INSTRUKTORA NAUKI JAZDY

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

04.02.21

Otrzymaliśmy ponownie możliwość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej instruktorów nauki jazdy, obejmującej nie tylko szkody pojazdów, ale i wiele różnych zdarzeń związanych ze szkoleniem kierowców. Jest to nowatorska inicjatywa naszego brokera ubezpieczeniowego REGIS Mediator Tomasz Żmuda z Koszalina. Zachęcam do zapoznania się z tanią i ciekawą ofertą przedstawioną w załącznikach.

Linki do dokumentów:
Podstawowe warunki i założenia ubezpieczenia
Karta produktu
Ogólne Warunki Ubezpieczenia
Deklaracja przystąpienia do ubezpieczenia
Wzór wypełnienia

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

18.01.21

Wystąpiliśmy z wnioskiem do Ministra Zdrowia Pana Adama Niedzielskiego o objęcie w możliwie najkrótszym terminie szczepieniami również ok 18 tysięcznej rzeszy instruktorów i wykładowców prowadzących zajęcia szkoleniowe na kursach prawa jazdy oraz kierowców wykonujących transport drogowy. Szkoląc wiele godzin w niewielkiej zamkniętej przestrzeni samochodu osobowego żaden instruktor nie ma możliwości skutecznej ochrony przed zarażeniem się koronawirusem SARS-Cov-2 jeżeli osoba szkolona transmituje tego koronawirusa.

Pismo do Pana Adama Niedzielskiego Ministra Zdrowia

Uwzględnienie w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 działalności z kodem 85.53.Z

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

15.01.21

Dostaliśmy odpowiedź na prośbę o uwzględnienie w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 pomocy dla samozatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności kodem 85.53.Z.

Pismo z dn. 12.01.2021 r. Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii