Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

20 lecie Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów Kandydatów na Kierowców i Kierowców.

Dodane przez Maria w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

W dniach 21-23 października 2022, w Nowym Adamowie, odbyła się jubileuszowa konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Radę Główną KSE.

Po przywitaniu uczestników jubileuszowej konferencji i zaproszonych gości przez Prezesa RG KSE Pana Tomasza Dziuganowskiego odbyło się wręczenie odznak honorowych KSE zasłużonym członkom stowarzyszenia i krótkie wystąpienia zaproszonych gości, składających na ręce prezesa KSE gratulacje i okolicznościowe listy.

 W konferencji oprócz członków organizacji wziął udział przedstawiciel Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Naczelnik Wydziału Szkolenia Pan Bartosz Jabłonka, który przedstawił projekt przepisów zmieniających zasady wynagrodzenia egzaminatorów za przeprowadzanie przez nich egzaminów państwowych. W trakcie konferencji swoje wystąpienia mieli również: Pan Robert Dorosz- wice prezes RG KSE, egzaminator nadzorujący Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Przedstawił rozwiązania dotyczące zarządzania, nadzorowania i koordynacji procesu egzaminowania w jego WORD-zie. Panowie Michał Świtek i Mateusz Rusinowski ( radcy prawni) eksperci RG KSE  przedstawili analizę postępowań administracyjnych w przedmiocie zaskarżeń wyników i unieważnień egzaminów państwowych w zakresie prawa jazdy w oparciu o orzeczenia  sądów administracyjnych.

W drugim dniu konferencji, na terenie WORD Łódź, odbyła się prezentacja połączona z prelekcją i możliwością odbycia jazdy na terenie ośrodka oraz własnoręcznego sprzęgnięcia i rozprzęgnięcia zespołu składającego z naczepy i ciągnika siodłowego, przygotowana przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy firm: MAN, SCANIA i VOLVO. Udostępniono również do jazd testowych samochody z napędem elektrycznym marek: Dacia, Renault i Nissan, a także elektryczne pojazdy jednośladowe. Następnie odbyła się dyskusja, podczas której wymieniano spostrzeżenia, uwagi i wnioski związane z planowanymi i koniecznymi zmianami legislacyjnymi w regulaminach zadań egzaminacyjnych uwzględniając specyfikę pojazdów o napędzie elektrycznym m. in. sprawdzenie poziomu oleju w silniku, eco jazdy, hamowania z wykorzystaniem biegów. Poruszono także kwestię wpisania kodu do prawa jazdy w przypadku pojazdów o napędzie elektrycznym. Kolejnym tematem było omówienie zadania egzaminacyjnego dotyczącego  podłączania przyczepy i sposobu oceniania sygnalizowania kierunkowskazem wykonywania  manewru parkowania.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali i wzięli w niej udział prezesi: PFSSK Jan Szumiał; PIGOSK Krzysztof Szymański i OIGOSK Roman Stencel. Prezes RG KSE Pan Tomasz Dziuganowski i prezesi PFSSK, PIGOSK i OIGOSK wyrazili chęć dalszej współpracy i wzajemnej pomocy w rozwiązywaniu problemów  dotyczących szkolenia oraz przeprowadzania egzaminów państwowych, a także  wspólnego wypracowania propozycji zmian zapisów prawa, dostosowując je do realiów i zmieniających się technologii, mających wpływ na bezpieczeństwo na polskich drogach i przekazywanie ich do organów rządowych tj. ministerstwa, rządu i sejmu.

Jan Szumiał

Prezes PFSSK

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze