Organizujemy Ogólnopolskie Konkursy Instruktor Roku

Poznajemy pracę OSK w krajach Europy

Refleksja Pana Krzysztofa Szymańskiego Prezesa PIGOSK po uroczystości 25 lecia SOSK w Warszawie

Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)

W dniu 15 listopada 2019 roku uczestniczyłem w Jubileuszu 25-lecia  Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie.

W ramach uroczystości Prezes Stowarzyszenia Jan Szumiał zorganizował Konferencję pt.: „Stawiamy na bezpieczeństwo na drodze”. Jan Szumiał  znany jest z bardzo szeroko zakrojonej działalności na rzecz BRD.  Korzystając ze swoich możliwości i pozycji zawodowej zaprosił do udziału w seminarium znanych lektorów, którzy w oparciu o badania naukowe i własne doświadczenie przekazali zebranym bardzo cenną wiedzę potrzebną wykładowcom i instruktorom do szkolenia kandydatów na kierowców i kierowców. Przedstawione zostały tematy bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, postaw kierowców  wobec pieszych, zachowania instruktorów w trudnych sytuacjach generujących duży stres, skuteczności funkcjonowania fotoradarów oraz zastosowania  defibrylatorów dla zwiększenia przeżywalności osób u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Szczególnie w obecnym  okresie bardzo dużo uwagi  poświęca się bezpieczeństwu pieszych. Są propozycje zmiany przepisów ustawy  UPORD ze wskazaniem, że  pieszy zbliżający  się do przejścia będzie miał pierwszeństwo. Mając na uwadze swoje doświadczenie zawodowe   uważam, że nie będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ  doprowadzi  do pogorszenia relacji między pieszymi, a kierowcami. Nauczając jazdy w ruchu drogowym kandydatów na kat. AM, A1, A2 i A  zwracam szczególną uwagę na dobre relacje  pomiędzy pieszym, a kierującym  wskazując,  aby dojeżdżając do przejścia zmniejszyć prędkość, nawiązać  kontakt wzrokowy z pieszym, który ma zamiar  przechodzić przez jezdnię  i łatwym gestem wskazać żeby wchodził. Wówczas pieszy wchodzi, ja istotnie zmniejszam prędkość i wymieniamy przyjazne gesty. Pieszy dziękuje, ja skinieniem głowy pozdrawiam. Polecam takie działanie, naprawdę jest dobre. Przede  wszystkim jest bezpieczne  i tworzy  dobry klimat między uczestnikami  ruchu.

Podczas Jubileuszu też był dobry klimat. Obecność przedstawicieli   Ministerstwa Infrastruktury, Instytutu Transportu Samochodowego, warszawskiego organu nadzoru nad OSK, brokera ubezpieczeniowego, ratownika medycznego, Księdza Jerzego Kraśnickiego dyrektora MIVA Polska  oraz wielu kolegów z kraju świadczy  o dużym szacunku dla Prezesa Jana Szumiała i członków SOSK. Członkowie tej organizacji to wysokiej klasy instruktorzy, aktywni w działalności na rzecz naszego środowiska. Doskonale rozumieją  problemy szkoleniowe  i kandydatów na kierowców. W obecnym czasie  głosu tych ludzi się nie  słucha. Najbardziej  powszechny serwis   informacyjny  naszej  branży ”Prawo Drogowe”  tworzony przez lata z udziałem naszego środowiska, dzisiaj jest zajęty tematem  samorządu zawodowego.  Jeżeli ktoś  ma inne zdanie na temat samorządu,  jak twórcy idei, to jest wrogiem. Świadczy o tym fakt, że na Jubileuszu Warszawskiego Stowarzyszenia, nie było  przedstawiciela tego serwisu dla którego kol. Janek Szumiał tak wiele zrobił. Jest to przykre, że ludzie którzy wysoko mierzą i z przekonaniem twierdzą, iż idea samorządu zawodowego tworzona jest oddolnie,  w takiej  uroczystości nie uczestniczą. W tym miejscu należy zadać pytanie: Czy  szanujemy tych ciężko pracujących instruktorów? Czy zależy nam na jednoczeniu środowiska?  Czy chcemy  zrobić coś dobrego dla BRD? Czy tylko ugrać coś dla siebie? Jak przeglądam fotorelacje z seminarium, które odbyło się 13 listopada w Warszawie to się zastanawiam, czy ludzie którzy taką propagandę uprawiają  wiedzą jak mocno ranią tych, którzy naprawdę chcą dobrych zmian. Jeżeli tyle sił, środków i czasu  generuje się po to żeby dzielić to znaczy, że nie ma tutaj czystych intencji. Samorząd stworzony bez czystej idei nie przyniesie nic dobrego. Jedynie utrudni dostęp do zawodu i wyłączy z branży dużo dobrych i oddanych instruktorów.

 

Prezes PIGOSK

Krzysztof Szymański

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze