Aktualności
Ostatnie wpisy
Regiony
- Białystok – Społeczne Stowarzyszenie Szkolenia Kierowców
- Bydgoszcz – Regionalne Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców
- Katowice – Górnośląskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia
- Kraków -Małopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kształcących Kierowców
- Lublin – Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Lublinie
- Olsztyn – Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Właścicieli Ośrodków Szkolenia Kierowców
- Piotrków Trybunalski – Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego
- Poznań – Wielkopolskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów
- Sieradz – Stowarzyszenie Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Sieradzu
- Skierniewice – Stowarzyszenie Właścicieli i Instruktorów OSK MOST
- Szczecin – Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców
- Warszawa – Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców w Warszawie
Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji dotyczące wykonywania resuscytacji przez świadków zdarzenia, jako pomocy przedmedycznej, w czasie pandemii COVID-19
Dodane przez Ajar w Aktualności, Nowości, Slider | 0 komentarz(y)
Wejścia na stronę: 11
Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji wydano 24 kwietnia 2020, będą one podlegać zmianom wraz z rozwojem wiedzy i doświadczenia w zakresie leczenia COVID-19. Ze względu na zróżnicowany poziom zaawansowania pandemii mogą istnieć różnice dotyczące praktyki klinicznej w poszczególnych krajach.
Podstawowe zalecenia dotyczące prowadzenia BLS u osób dorosłych przez laików w przypadku poszkodowanego z potwierdzonym lub podejrzewanym COVID-19
- Rozpoznaj zatrzymanie krążenia, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo.
- Ocenę przytomności wykonaj poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie. Oceniając oddech wyłącznie obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach / nosie poszkodowanego.
- Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli poszkodowany nie reaguje i nie oddycha normalnie
- W przypadku resuscytacji prowadzonej przez jednego ratownika, w celu komunikowania się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego podczas resuscytacji, jeśli to możliwe użyj telefonu z zestawem głośnomówiącym uwalniając ręce.
- Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacją z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.
- Osoby udzielające pomocy powinny postępować zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez dyspozytora Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
- Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się z lokalnymi władzami medycznymi w celu uzyskania informacji na temat badań przesiewowych po kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.
- Załączmy link do rozdziału 2 – Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych, wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji
https://prc.krakow.pl/ERC_Gaudlines/PL/ERC_covid19_pages_section2PL.pdf - Informacje o zmianach w Wytycznych ERC zebrali: Maria Krzysztoporska, Jan Szumiał Instruktorzy BLS-AED Europejskiej Rady Resuscytacji
https://www.erc.edu/
Najnowsze komentarze